Budapeszt Parlament noca

Budapeszt to przepiękna stolica Węgier. Jest bardzo duży i ciężko stwierdzić czy da się zobaczyć wszystko co najważniejsze w jeden dzień. Koneserzy jednodniowych wycieczek uważają, że tak. Wystarczy tylko zaplanować w odpowiedni sposób trasę. Oto pierwsza część poradnika: Wycieczki do Budapesztu – co warto zwiedzić w jeden dzień?

Wyspy Malgorzaty

1) Baszta Rybacka

To miejsce, które warto zwiedzić o poranku. Słońce oświetla dachy i kopuły budynków Pesztu i delikatnie pada na wyjątkową architekturę Baszt Rybackich, które są częścią dawnych murów obronnych Budy. Z tego miejsca, można dokładnie obejrzeć dużą część miasta i przygotować się do jego zwiedzania. Baszta Rybacka znajduje się  na wzgórzu zamkowym, dokładnie na jego krawędzi. Można tutaj zajrzeć do gotyckiej katedry Św. Macieja, która dominuje nad całym Budapesztem.

2) Synagoga i dzielnica żydowska

Schodząc ze wzgórza, natrafiamy na Stare Miasto i kierujemy się nad Dunaj. Mostem Szehenyi Lachid przebijamy się do metra czerwonego i wysiadamy na Astorii. Tutaj znajduje się jedna z najpiękniejszych synagog w Europie: Dohanyi Utca (zajmuje drugie miejsce na świecie). Niestety jej konstrukcja musiała zostaj wyremontowana i zrekonstruowana, ponieważ podczas walk Węgrów z nazistami, duża jej część zostałą wysadzona w powietrze. Na północ od synagogi natrafiamy na dzielnicę żydowską. W Budapeszcie mieszkało swojego czasu bardzo wielu Żydów, więcej niż w Krakowie czy Pradze. Możemy tu zwiedzić wiele pięknych uliczek: Vasselenyt, Dobu, Csanyi, Szekelyi. Zaprowadzą nas one do Opery i Operetki.

3) Okolice Opery

Place mieszczące się przy Operze są najbardziej atrakcyjnymi obok tych, które mieszczą się w centrum Pesztu. Ulice są szerokie, bardzo zielone, a pomiędzy nimi znajduje się wiele pięknych i zadbanych kamienic secesyjnych. Na uliczkach występują uliczni artyści, dziwacy, zespoły, beatbokserzy. Aleja Andrassy to niezwykła dzielnica, biegnie pod nią linia żółtego metra. Znajduje się też tu ulica o bardzo dziwnej nazwie: Ó. Nic nie znacząca nazwa uliczki oferuje na wylocie piękną Bazylikę Św. Stefana. Już z daleka możemy podziwiać gigantyczną bryłę i kopułę bazyliki.

4) Bazylika Św. Stefana

balylika św stefana

Gigantyczny obiekt, który ciężko objąć nie tylko aparatem, ale nawet wzrokiem. Po stronie południowej znajduje się bardzo przyjemne miejsce, plac Szent Istvan Ter. W oddali rozpościera się Dunaj. Warto wejść na kopułę Bazyliki i podziwiać z niej widok na całe miasto. Jest to najważniejsza świątynia Węgrów. Jest bardzo bogata i kolorowa, posiada bizantyjskie zdobienia. Kopuła jest uważana za jedną z największych w Europie. Widać z niej całe miasto, Dunaj, okolice Szentendre i równiny Puszty na południowym- schodzie.

Wycieczki do Budapesztu są coraz bardziej popularne w Polsce. Budapeszt nie jest aż tak daleko zlokalizowany, a znajduje się w nim wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?