Lwowska Opera

Lwów to miasto, które posiada dużo śladów polskości. Jest to powodem tego, że przez ponad sześćset lat znajdowało się na granicach Polski. Wielu Polaków chętnie udaje się w te tereny właśnie ze względu na łączącą Ukrainę i Polskę kulturę, historię i obyczajowość. Gdzie we Lwowie można trafić na polskie ślady? Gdzie się udać, aby móc poczuć całą tą esencję?

1) Cmentarz Łyczakowski

Dla Polaków najważniejszym fragmentem Cmentarza Łyczakowskiego jest Cmentarz Orląt Lwowskich. Został on jakiś czas temu wyodrębniony od reszty i odnowiony. Leży na nim wiele młodych ludzi, którzy walczyli o to, aby Lwów dalej leżał na ziemiach polskich. Warto jednak poświęcić więcej czasu i „zwiedzić” cały cmentarz. Spoczywają na nim między innymi Maria Konopnicka i Gabriela Zapolska. Cała nekropolia jest wielkim dziełem sztuki. Zdobią ją wykute z kamienia pomniki, które nadają charakteru temu miejscu i przypominają o tym jak wiele wydarzyło się w historii obu naszych krajów. Podkreślają niepowtarzalną atmosferę tego miejsca.

2) Uniwersytet we Lwowie

universytet lwowski

To budowla z XVII wieku. Był jednym z pierwszych uniwersytetów jakie powstały w Europie Wschodniej. W jego murach wykształciło się wielu wielkich ludzi, między innymi Kazimierz Ajdukiewicz i Kazimierz Twardowski. Nazwiska te z pewnością będą znane osobom, które znają historię filozoficznej szkoły lwowsko-warszawskiej. Z innej dziedziny niż filozofia, można wymienić, na przykład: Władysława Witwickiego i Jana Emanuela Rozwadowskiego. Nie są to wszystkie znane osobistości wychowane na tej uczelni, bardzo trudno je wszystkie zliczyć.

Uniwersytet we Lwowie to przepiękny budynek. Warto obejrzeć go w środku. Mieści się w nim lwowska Alma Mater. To jeden z powodów dla których warto troszeczkę się zapoznać z wnętrzem uczelni. Dotarcie w to miejsce jest proste. Przecinamy Prospekt Swobody, idziemy do parku I. Franki, potem do Rynku i ulicą Akademika Hnatiuka. Wchodzimy w ul. Listopadową a zaraz przy niej znajduje się ulica Uniwersytecka, a tam naszym oczom ukazuje się Uniwersytet.

3) Kopiec Unii Lubelskiej:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/KopiecUniiLubelskiejLwow.jpg

Sprawa polska to powód powstania Kopca. Przed jego powstaniem miała miejsce rocznica zawarcia umowy pomiędzy Polskim Królestwem a Wielkim Księstwem Litewskim. Powstała wtedy Rzeczpospolita Obojga Narodów. Dla uczczenia 300 lat od tego wydarzenia, na miejscu Wysokiego Zamku, mieszkańcy stworzyli Kopiec. Zafundował go Franciszek Smolka.

11.08.1869 roku podłożono kamień węgielny pod budowę Kopca, to słynny dzień dla Lwowa. Kopiec Unii Lubelskiej jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem.

Na zakończenie warto dodać, że Wycieczki do Lwowa są organizowane bardzo często. Wielu polaków wykorzystuje to, oraz fakt, że tego typu wycieczki są dość tanie i wyrusza z miłą chęcią rodzinnie lub ze znajomymi na Ukrainę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?