mock-up-615668_1920

Praktyczna zabudowa terenu, ma znaczenie nie tylko dla sprawnej komunikacji np. w mieście, ale także dla ładnego wyglądu polskich miast. Chodzi, tu o to żeby określone budynki pasowały do siebie stylem i charakterem, a nie żeby było różnie i bez żadnego większego planu. Aby móc dobrze rozplanować nowe budynki na już nieco zajętym terenie, stosuje się plany zagospodarowania, a także nowoczesne animacje, będące jednocześnie wizualizacjami. Takie przedstawienie przyszłego wyglądu danego terenu po zakończeniu budowy, ma ułatwić podjęcie odpowiednich decyzji, albo pozytywnych, albo mających na celu dokonanie nowych zmian w projekcie.

 makieta

Ważny jest styl i wysokość

Aby jedne budynki pasowały do innych, muszą być odpowiednio dopasowane zarówno wysokością, jak też stylem architektonicznym. Jeśli obecne już na planie budynki mają określone kształty, nowe także powinny mieć podobne. Podobnie jest z materiałem, z którego te dawniejsze już wykonano. Jeśli była to na przykład cegła, nowe mogą być zbudowane z nowszych materiałów, ale ładnie będzie wyglądało, jeśli zastosuje się wykończenie w postaci elewacji z motywem cegły. Wtedy całość stanowić będzie jedną, wspólną i przemyślaną koncepcję.

3makieta

Trójwymiarowy model

Oprócz nowoczesnej techniki, także dawniejsze metody są stosowane do dziś, chodzi tu o makiety architektoniczne np. od makiety.org, będące odzwierciedleniem zaplanowanego wyglądu danego terenu. Takie makiety wykonuje się z najróżniejszych materiałów, czasem z kartonu, ale także z materiałów, z jakich będą wykonane rzeczywiste budowle. Ich budowanie ma na celu lepsze zrozumienie koncepcji, a także późniejszego wyglądu, danego rejonu. Na takich makietach można także umiejscowić dodatkowe elementy, na przykład znaleźć miejsce na tereny zielone, albo parking. W nowoczesnych makietach trójwymiarowych, także da się coś domalować, ale wytyczne ustalone przez osoby decyzyjne, dodaje specjalnie wyszkolony grafik, znający się na projektowaniu. Po naniesieniu poprawek, animacja, znów jest oceniania i weryfikowana, aby sprawdzić czy sam plan ma szanse na powodzenie, jeśli nie wprowadza się kolejne korekty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?