Pływanie kajakiem stanowić może swoiste hobby, to taka mała łódź na której pływać można po rzekach i kanałach. Aby dobrze pływać na kajaku, trzeba przejść odpowiedni kurs, najpierw początkowy. Chodzi o to, aby nie popełniać błędów związanych z wsiadaniem do kajaku, a należy pamiętać także o odpowiednim machaniu wiosłem, a także brakiem gwałtownych ruchów. Zbyt mocne i nieco za bardzo szybkie ruchy, powodować mogą przechylanie się łódki, a także jej przewrócenie się do góry dnem. Kajak, to dość specyficzna łódka, można z niej łatwo wypaść, w trakcie wsiadania i wysiadania, a także już będąc wewnątrz obrócić się i upaść bokiem, gdyż jest ona bardzo lekka.
Kajakiem po rzece
Każda rzeka ma swój nurt, albo kilka jego stopni. Chodzi o szybkość z jaką przesuwać się może po niej kajak. Raz jest to mała szybkość, wtedy można trochę wiosłować, aby w ogóle posuwać się naprzód. Innym razem, kiedy płynie się nieco z górki, może się okazać, że wiosłować nie trzeba prawie w ogóle, a nawet mogłoby to zaszkodzić, no chyba że prąd wodny, zaczyna znosić kajak w określonym kierunku. Może on być nie koniecznie zgodny z kierunkiem, w którym zamierzamy płynąć, wtedy należy zmienić kierunek właśnie za pomocą wiosła. Na niektórych akwenach może być dość głęboko, to też warto zachować ostrożność. Wszelkie wypadki związane z wywróceniem się kajaka, mogłyby być tragiczne w skutkach, ale takie ryzyko, tylko wspomaga dobrą zabawę i sprzyja, jeszcze większej pasji pływania kajakami.
Mijanie przeszkód
Przeszkody na wodzie mogą być różne, jedne większe i trudniejsze do pokonania, a inne znacznie dużo łatwiejsze i nie wymagające zbytniego zaangażowania w ich ominięcie. Załóżmy, że jest to pływający konar, wtedy może się okazać, że konieczne będzie wyjście na brzeg, a także zabranie ze sobą kajaku. Biorąc pod uwagę, że wpłynięcie na taką przeszkodę, mogłoby być bardzo przykre w skutkach, a kajak mogły zostać uszkodzony. Inne przeszkody bywają mniej problematyczne, dlatego też Brda kajaki być może wspaniałym miejscem dla amatorów samotnych rejsów.