mercedes-1782742_1280

Wiesz, kiedy zmieniać opony na zimowe? Jaki jest tego cel? Co daje wymiana ogumienia? Odpowiadając na pierwsze pytanie, należy pamiętać, iż w Polsce nie obowiązuje nakaz zmiany opon z letnich na zimowe, jednak jest to bardzo ważne dla bezpiecznej jazdy.

Zmiana opon na zimowe.

Kiedy wymienić ogumienie letnie na zimowe?

Przyjęło się, iż opony letnie należy zmienić w chwili, kiedy temperatura w ciągu dnia spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Co ważne – w okresie zimowym opony letnie stają się niebezpieczne dla jazdy oraz życia pasażerów. Z nimi, samochód może wpaść w niekontrolowany poślizg i spowodować wypadek, toteż warto zamienić ogumienie zaraz po zanotowaniu spadku temperatury.

Najczęściej okres zmiany opon na zimowe datuje się na listopad. To właśnie wtedy zakłady wulkanizacyjne przeżywają prawdziwe oblężenie, dlatego też warto przygotować się na zimę wcześniej, kiedy temperatury są niewiele wyższe od wspomnianej wcześniej.

Opony na ośnieżone drogi

Jak działają opony zimowe?

Opony zimowe – w przeciwieństwie do letnich – są tworzone z gumy miękkiej, która charakteryzuje się odpornością na twardnienie. Jednocześnie, do krzemionki, z której produkuje się ogumienie, jest wzbogacona o materiały uelastyczniające strukturę opony. Opona zimowa – w głównym zamierzeniu – ma wgryzać się w śnieg, a następnie wyrzucać poza samochód, w związku z czym posiada powierzchnię mocno porowatą. Lamele bieżnika natomiast – aby spełniać swoją funkcję – muszą być jak najbardziej elastyczne, aby jak najlepiej odprowadzać śnieg znajdujący się na jezdni.

Warto nadmienić, iż opony zimowe są znacznie mniej energooszczędne, a także – tym samym – o wiele bardziej głośniejsze w stosunku do opon przeznaczonych na okres letni.

Wszystko dla bezpieczeństwa

Opony są zmieniane przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Opona letnia – na śliskiej nawierzchni – ślizga się, przez co łatwo stracić panowanie nad kierownicą. Inaczej natomiast sprawuje się ogumienie zimowe, które (za sprawą systemu rowków) odprowadzają zarówno wodę, jak i śnieg, a tym samym znacznie skracają drogę hamowania i umożliwiają zapanowanie nad samochodem.

Kupując jednak opony zimowe, należy zrobić to najpóźniej na początku października, gdyż – zamawiając je później – można spodziewać się znacznych opóźnień oraz poważnych kolejek w zakładach wulkanizacyjnych. Jednocześnie, opóźnienie w zmianie opon letnich na zimowe może  doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Po więcej informacji na temat sezonowej wymiany opon na zimowe odsyłamy na stronę: http://wulkanista.pl/kiedy-zmienic-opony-na-zimowe/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?