Jak pochować - normalnie czy kremacja?

Chyba każdy z nas bardzo silnie przeżywa stratę bliskiej osoby. Po śmierci kogoś, z kim byliśmy mocno związani często ciężko jest żyć dalej. A przecież w bliskiej przyszłości trzeba zorganizować pogrzeb.

Z pomocą może nam przyjść zakład pogrzebowy, który załatwi większość spraw związanych z pochówkiem. Wystarczy udać się do nich z kartą zgonu i omówić wszystkie istotne dla nas szczegóły.

Podstawowe usługi pogrzebowe

Do zakładu pogrzebowego należy udać się przede wszystkim w celu wybrania trumny lub urny i zamówienia konduktu żałobnego. Jednak jego pracownicy mogą nam pomóc znacznie bardziej. Ustalą z rodziną zmarłego datę pogrzebu oraz powiadomią księdza lub zarządcę cmentarza o organizowanym pochówku. Jeśli nie chcemy zajmować się tym osobiście możemy też poprosić o zamówienie kwiatów i oprawy muzycznej pogrzebu.

Przygotowanie zmarłego do pogrzebu

Obecnie już każdy zakład pogrzebowy oferuje ubranie zmarłego i zrobienie makijażu. Coraz popularniejsza staje się też kremacja zwłok, jednak trzeba się upewnić, że wybrany zakład zajmuje się paleniem ciał, bo, choć zdarza się to rzadko, nie przy każdym jest krematorium.

Ważne jest, żeby w krótkim czasie umieścić nieboszczyka w chłodni. Jeśli zgon nastąpił w szpitalu nie powinno być z tym problemu. Ale sporo osób umiera w domu, dlatego zorganizowanie miejsca, w którym przechowamy ciało do dnia pogrzebu także można zlecić pracownikom zakładu pogrzebowego.

Różne obrzędy religijne

Mimo że przeważającą religią w Polsce jest chrześcijaństwo, to przecież nie stanowi ona 100% populacji. Co więc z wyznawcami innych religii? Oni także nie muszą się martwić o pochówek. Wiele zakładów pogrzebowych pomaga organizować pogrzeby według różnych tradycji. Wystarczy poinformować osobę, z którą omawiamy szczegóły, jaki rodzaj pogrzebu ma się odbyć. Wówczas powiadomiony zostanie nie ksiądz, ale kapłan wybranego wyznania i wszystko zostanie odpowiednio dostosowane.

transport zwlok do kaplicy

Większości ludzi zakład pogrzebowy kojarzy się przede wszystkim z miejscem, w którym zamawiamy trumnę. Dobrze jest jednak pamiętać, że świadczone są tam też inne usługi pogrzebowe. Śmierć przychodzi niespodziewanie, nawet jeśli umiera osoba, która była poważnie chora lub żyła już bardzo długo. Mało kto jest wtedy w stanie zebrać myśli i załatwić wszystkie sprawy pogrzebowe, a jest ich przecież dużo. Dlatego warto wybrać zakład pogrzebowy z możliwie najszerszym wachlarzem usług i móc skoncentrować się na zebraniu potrzebnych papierów i zgłoszeniu zgonu w każdym koniecznym miejscu.

Pracownicy zakładów pogrzebowych są świadomi tego, jak trudnym momentem jest dla ludzi śmierć bliskich więc starają się nieść jak największą pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?