Jak pochować - normalnie czy kremacja?

Wiele osób, którym zmarł bliski zastanawia się, czy można zaoszczędzić na kosztach pogrzebu i jak to zrobić, aby ceremonia przebiegła w sposób godny i z szacunkiem. Wiele domów pogrzebowych nalicza zbyt wysokie ceny lub sprzedaje rzeczy, których nie potrzebujemy lub nie chcemy. Dlatego warto wiedzieć, co możemy zrobić sami.

Wybór ubrania dla zmarłego i kwiatów

Ubrania można kupić u przedsiębiorcy pogrzebowego. Zmarły może być również pochowany we własnych ubraniach. To nie kosztuje prawie nic. Sprawa kosztów może być także znacznie obniżona, jeżeli kwiaty zorganizujemy we własnym zakresie, np. w kwiaciarniach. Tutaj będziemy mogli wcale nie gorsze kompozycje od tych, które oferuje dom pogrzebowy.

uslugi na cmentarzu

Gdzie zorganizować stypę?

Zwykły wspólny posiłek po pogrzebie jest najwygodniejszy, jeśli zorganizujemy go właśnie w swoim domu. Możemy także sami lub w gronie najbliższych przygotować dużą część potraw oraz napojów. To nie musi być droga restauracja, aby żałobnicy mogli się posilić po pogrzebie i pocieszyć w tej smutnej okoliczności.

Wybór trumny, krematorium i miejsca na cmentarzu

Szczególnie przedziały cenowe dla trumien są bardzo wysokie. Zapytajmy zakład pogrzebowy, czy możemy znaleźć tańszą trumnę. Zazwyczaj jednak nie znajdziemy tańszych alternatyw na własną rękę, ale warto negocjować z zakładem pogrzebowym. Koszty mogą być również znacznie zredukowane przy wyborze krematorium. Prywatni dostawcy są zazwyczaj tańsi niż miejskie krematoria. Również opłaty za cmentarz mogą się znacznie różnić w zależności od miejsca. Warto zapytać o opłaty w okolicy, zwłaszcza w aglomeracjach miejskich. Różnice w cenach mogą być naprawdę duże, a same miejsca mogą się prawie niczym nie różnić.

transport zwlok do kaplicy

Ustalenia z zakładem pogrzebowym

Wskazane jest również porównanie ofert różnych przedsiębiorstw pogrzebowych. Pozwól kilku przedsiębiorcom pogrzebowym przygotować dla nas kosztorysy. Dla porównania, daje to najlepszy stosunek ceny do jakości i zakresu oferowanych usług. Przedsiębiorca pogrzebowy często ponosi wysokie koszty związane z formalnościami i administracją, jeśli przejmie za nas wszystkie obowiązki związane z pogrzebem. Jest wiele rzeczy, o które możemy zadbać samemu, takich jak informowanie o pogrzebie potencjalnych żałobników. Przedyskutujmy z przedsiębiorcą pogrzebowym, co moglibyśmy zrobić samemu, a wszystko na pewno wyjdzie dużo taniej. Inne możliwości, jak obniżyć koszty pogrzebu, można znaleźć tutaj. Niemniej jednak nie jest wskazane oszczędzać na siłę. Niektóre koszty musimy ponieść bez względu na cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?