znicze na cmentarzu

Śmierć człowieka zawsze wiąże się z różnego rodzaju sprawami organizacyjnymi, którymi zaraz po utracie bliskiej osoby nie mamy siły się zajmować. Musimy w pierwszej kolejności zająć się kontaktem z kostnicą, poszukiwaniem i zakupem miejsca na cmentarzu, pogrzebem i uzyskaniem aktu zgonu. Dobrze jest, jeśli mamy przyjaciela lub znajomego, który jest gotowy uwolnić nas od kłopotów, ale nie zawsze tak jest.

Co trzeba załatwić najpierw?

Jeśli osoba zmarła w szpitalu, musimy najpierw udać się do kostnicy i otrzymać akt zgonu. Jeśli osoba umiera w domu, należy wezwać policję i lekarza rodzinnego lub karetkę pogotowia. Lekarz powinien stwierdzać zgon i sporządzić protokół z inspekcji oraz protokół określający zgon danej osoby. Z kolei lekarz ma obowiązek wezwać zespół ratowników medycznych, którzy organizują transport do kostnicy lub od razu do zakładu pogrzebowego.

Organizacja ceremoni pogrzebowej

Decyzja o rodzaju pochówku

Musimy wybrać, czy chcemy pochować, czy skremować ciało zmarłego. Pamiętajmy o tym, aby upewnić się, czego zmarły sobie życzył. Warto także o tym porozmawiać z najbliższymi przyjaciółmi i rodziną. Pogrzeb składa się z kilku etapów, a wybór ceremonii zależy od woli rodziny, na przykład, czy chcą wykonać jakieś rytuały religijne czy też nie, oraz do jakiego wyznania należą. Więcej na temat organizacji pogrzebu i kremacji można przeczytać tutaj. Konieczne jest również wcześniejsze rozważenie rodzaju transportu. Wiąże się z tym wynajęcie karawanu na transport trumny i autobusu dla tych, którzy chcą się pożegnać ze zmarłym w tym dniu.

uslugi na cmentarzu - dom pogrzebowy

Jak wybrać miejsce pochówku?

Potem należy zdecydować o miejscu na cmentarzu. Jeżeli zmarły jest zameldowany w tym samym mieście, w którym zostanie pochowany, miejsce to można uzyskać bezpłatnie. Ale często wolne miejsca są dostępne tylko na cmentarzach, które są położone daleko, często na peryferiach miast. W obu przypadkach pierwszą rzeczą do zrobienia jest skontaktowanie się z administracją cmentarza. Numer telefonu można zwykle znaleźć w Internecie.

Jak zorganizować kremację?

Najpierw należy uzgodnić sprawę kremacji telefonicznie z krematorium, a następnie zapłacić za procedurę. Musimy także zdecydować się to, co chcemy zrobić z prochami zmarłego. Pogrzebanie w ziemi będzie kosztowało, podobnie jak tradycyjna forma pochówku. Inną możliwością jest umieszczenie urny z prochami w kolumbarium. Można to zrobić nawet na wielu zamkniętych cmentarzach. Jednak będzie to kosztować znacznie więcej. Możemy zabrać urnę do domu lub do miejsca, o które poprosił zmarły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?