uprawy02

Okres wegetacyjny chwastów jest o wiele dłuższy niż w przypadku zbóż ozimych czy jarych.

Oznacza to, że gdy ziarna pszenicy, żyta czy owsa jeszcze adaptują się do nowych warunków i czekają na dogodny moment, aby rozpocząć kiełkowanie, chwasty już dawno rozpoczęły wzrastanie. Z tego powodu wiele osób zaczyna walkę z nimi już jesienią, aby opryskać niechciane rośliny w jak najwcześniejszej fazie wzrostu. Są wtedy najbardziej wrażliwe na działanie substancji chemicznych. Im później wykonamy oprysk, tym mniejsze są szanse na jego skuteczność. Herbicydy działają jednak w określony sposób i potrzebują do tego warunków atmosferycznych, które jesienią bywają dość rzadko spotykane. Co więcej, pogoda w ostatnim kwartale roku często jest trudna do przewidzenia. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zwalczanie chwastów w zbożach dopiero wiosną.

rolnictwo-08

Zwalczanie chwastów w zbożach wiosną – kiedy je przeprowadzić?

Ze względu na to, że chwasty zarówno jedno-, jak i dwuliścienne rozpoczynają okres wegetacyjny o wiele wcześniej od zbóż, zabiegi na polach należy rozpocząć jak najwcześniej. W im wcześniejszej fazie rozwoju znajdują się miotła pszenna czy jasnota purpurowa, tym łatwiej będzie się ich pozbyć. Bardzo istotne są warunki atmosferyczne. Preparaty z grupy herbicydów nie są wchłaniane przez systemy korzeniowe roślin. Należy zatem wybrać okres, w którym nie będą występować deszcze, mogące zmyć preparat z części naziemnych chwastów. Kolejną istotną kwestią jest temperatura powietrza. Herbicydy najlepiej działają w temperaturach dodatnich, należy zatem wybrać moment, w którym nie będą pojawiały się przymrozki. Najlepiej, gdy na zewnątrz jest co najmniej 8 stopni Celsjusza.Taka temperatura powinna utrzymywać się przez kilka dni.

Skuteczne zwalczanie chwastów w zbożach wiosną wymaga pewnych przygotowań, jednak jego efekty pozwolą zbożom lepiej i szybciej rosnąć, dlatego warto dowiedzieć się, jak przeprowadzić taki zabieg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?